
Uruchamiam biznes. Co warto zrobić przed założeniem własnej firmy.
Być może pracujesz na etacie, być może jesteś bezrobotnym. Tego, nie wiem. Ale zapewne jeżeli czytasz ten artykuł, Twój wektor myśli skierowany jest w stronę własnej firmy. W tym, wpisie chciałbym przedstawić Tobie kilka rzeczy, które warto jest zrobić jeszcze przed rozpoczęciem biznesu.
Uruchamiam biznes
Okazuje się, że sam pomysł na biznes to za mało. Znam wiele osób, które miały świetne pomysły i założyły swoje biznesy. Z przykrością patrzyłem jak ginęły, czasami po dwóch, czasami po trzech latach. Często było też tak, że po roku nie było efektów. A właściciele, którzy jeszcze przed założeniem swoich pierwszych firm mieli w sobie tyle entuzjazmu, energii, zapału. Zamykali swoje firmy i niczym struś chowali głowę w piasek. Mówiąc ja się do tego nie nadaję, to nie dla mnie. A wystarczyło tak niewiele. Zweryfikować swój pomysł przed wdrożeniem go w życie.
Mam nadzieję, ba jestem pewien, że z Tobą będzie inaczej. Jeżeli tylko przeanalizujesz swój pomysł pod kątem różnych możliwości. Ja będę trzymał mocno kciuki, a Ty przebrniesz przez trudności początków biznesowej kariery.
Co chcesz osiągnąć
Mówisz sobie, mam pomysł ,uruchamiam biznes, świetnie. To co chciałbyś osiągnąć wdrażając go w życie. Czy kieruje tobą tylko chęć osiągnięcia zysku. Uwierz mi, to nie jest najlepsza droga. Jeżeli celem są pieniądze, to Twój biznes może długo nie przetrwać. Dlaczego? Bo ludzie nie lubią robić interesów z tymi którzy widzą tylko pieniądze. W ten sposób nie zdobędziesz zaufania swoich odbiorców. Nie twierdzę, że nic nie sprzedaż. Nie. Ale Twoja sprzedaż może być jednorazowa. A opinia jaką sobie zbudujesz wśród swoich klientów, może nie być pochlebna dla Ciebie. Może odbić się echem na Twojej biznesowej przyszłości.
Więc jeszcze raz zapytam. Co chcesz osiągnąć uruchamiając swoją pierwszą firmę. Pomyśl przez chwilę. Co ludzie będą mieli z tego, że ty otworzysz swój biznes, jakie potrzeby zaspokoisz. Jakie problemy rozwiążesz. Chwyć za ołówek i zapisz w swoim notatniku pomysły i odpowiedzi na postawione pytania.

Kolejny krok
Idąc dalej, ustal kierunki działania. Jaki cel wyznaczysz sobie na pierwszy rok działalności. Ilu klientów będziesz chciał zdobyć, na jakich obszarach będziesz działał, jakim kanałem będziesz informował o swoim istnieniu, swoich produktach, itp.. Co będziesz chciał osiągnąć w drugim roku działalności. Ile pieniędzy będziesz potrzebował na początkowe wydatki i wdrażanie projektu w życie.
Patrzmy, też długofalowo jakie będą Twoje cele na najbliższe pięć lat działalności. Jedną z metod wyznaczania celów jest metoda SMART.

SMART – metoda wyznaczania celów.
SMART – niezwykle pomocne narzędzie przy wyznaczaniu celów zawodowych i osobistych. Bardzo popularna metoda dzięki, której WYZNACZYSZ swoje cele. Pamiętaj, to nie jest narzędzie, które osiągnie cele za ciebie.
Większość przyszłych przedsiębiorców stawia sobie za cel Utrzymanie firmy i rozwój. Bardzo fajnie, jednak zawsze pytam co to znaczy. Co to znaczy dla Ciebie. Jakie działania podejmiesz w kierunku rozwoju biznesu. Utrzymania firmy na rynku.
Sytuacja wymarzona to taka, gdzie pomysł sprzedaje się sam, a klienci wręcz pragną twojego produktu, rozwiązania. Ale to często tylko marzenia. A Ty. Jakie działania podejmiesz w kierunku utrzymania firmy na rynku. Jakie decyzje podejmiesz, kiedy twój wspaniały pomysł miał się sam sprzedawać. A jest wielkie rozczarowanie. Wszędzie gdzie nie powiesz o nim rozbija się o grubą betonową ścianę. Mijają kolejne miesiące i nic. Stoisz w miejscu. Co wtedy robisz. Masz alternatywę dla swojego pomysłu. Zastanów się, może wystarczy tylko zmienić jeden element, a może całą wizję twojej firmy. Zastanów się nad tym co zrobisz, jak udoskonalisz swój pomysł, aby był długo obecny na rynku. Stwórz kilka możliwości, alternatyw dla twojego pomysłu, aby mógł się utrzymać na ciągle zmieniającym się rynku.
Zbadaj rynek zbytu
Rynek często rządzi się swoimi prawami. Choć nam się wydaje, że mamy świetny produkt i powinien schodzić z półek niczym świeże bułeczki, często tak nie jest. Rynek weryfikuje nasze biznesy. Dlatego warto jest przed startem pomysłu biznesowego przeprowadzić symulację sprzedaży naszych produktów. Doskonałym sposobem do tego jest ankieta, której odpowiednia struktura pozwoli uzyskać odpowiedzi na ważne, z punktu widzenia naszego biznesu, pytania.
Kim będą twoi klienci. Gdzie ich znajdziesz. Ile są skłonni zapłacić za oferowane produkty. Jakie formy reklamy zastosujesz. Jakimi kanałami będziesz sprzedawał produkty.
Sprawdź konkurencję
Jeżeli myślisz, że konkurencja w biznesie to twój wróg i za wszelką cenę należy ją zniszczyć. To proszę zmień myślenie. Twoim zadaniem jest rozwój swojego biznesu, z dużym naciskiem na SWOJEGO. Konkurencje traktuj jako partnera, od którego możesz się wiele nauczyć. Z działań konkurencji możesz wyciągnąć wiele wniosków, które mogą posłużyć do rozwoju Twojego biznesu.
Dowiedz się o swojej konkurencji jak najwięcej.
Sprawdź, kto jest Twoją konkurencją, jak działa. Czy klienci zaopatrujący się u twojego konkurenta są zadowoleni. Może coś im nie pasuje, co chcieli by poprawić, czego im brakuje. Zbierz odpowiedzi na te pytania, zastanów się jak i co można poprawić, aby stać się konkurencyjnym
Ustal zaopatrzenie
Bez względu na to jaki rodzaj biznesu będziesz prowadzić. Zastanów się gdzie będziesz zaopatrywał się w surowce, półprodukty czy wyroby gotowe. Zrób listę potencjalnych dostawców. Dowiedz się w jakich cenach je kupisz, skalkuluj czy to się będzie opłacać. Ustal jakie są koszty dostaw towarów. Sprawdź czy dany kontrahent jest godny poświęcenia dla ciebie. Czy zależy mu na współpracy z tobą. Jak szybko zrealizuje twoje zamówienie. Czy pomoże, doradzi i dostarczy swojej wiedzy kiedy tylko, o to poprosisz.
Zrób symulację swojego biznesu
Mając ustalone ceny zakupu surowców, półproduktów czy wyrobów. Stwórz symulację swojego biznesu na najbliższe dwanaście miesięcy. Załóż realne przychody z działalności twojej firmy. Ustalając przychody, zwróć uwagę na realność, kwoty którą wpiszesz. Wypisz koszty jakie będziesz ponosił w ciągu roku. Mam na myśli telefon, internet, usługi księgowe, materiały biurowe, być może biuro, magazyn, paliwo, itp..Załóż także nieprzewidziane wydatki typu naprawa samochodu, wymiana komputera. Raz do roku mogą się pojawić koszty związane ze stroną internetową, domeną, serwerem. Tutaj znajdziesz przykładowy symulator, który stworzyłem pod kątem opłacalności biznesowej.
Każda działalność jest inna i rządzi się swoją specyfiką kosztów. Dlatego zwróć uwagę jakie koszty pojawiają się u ciebie.
Podsumowując
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu nie straciłeś entuzjazmu. Twoja energia już nie może się doczekać kiedy będzie użyta do wdrażania w życie Twojego pomysłu. Uruchamiania biznesu.
Własna firma to świetna przygoda, polecam ją każdemu, kto tylko chce spróbować. A dobra organizacja i przygotowanie przed rozpoczęciem, pozwoli uniknąć późniejszych rozczarować.
Być może czegoś nie dopowiedziałem, może wiesz coś, o czym tutaj nie wspomniałem. Daj znać w komentarzu poniżej.